23. apríla 2018

Penelope Wardová: Milovaný nevlastný brat

Počet strán: 288 strán
Jazyk: slovenský jazyk
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2018

Anotácia:
Keď sa k nám v poslednom ročníku strednej nasťahoval môj nevlastný brat Elec, netušila som, že je až taký arogantný kretén. Štvalo ma, že si na mne vylieva zlosť pre otca. Štvalo ma, že si k nám vodí dievčatá. Ale najviac ma štvalo, že v jeho prítomnosti sa mi zakaždým rozbúšilo srdce.
Spočiatku som to pripisovala jeho tetovaniam a príťažlivým črtám, ale v jednu noc nastal v našom vzťahu zlom. Potom sa Elec vrátil do Kalifornie a celé roky som ho nevidela. Keď našu rodinu postihla tragédia, osud nás opäť spojil. Z protivného tínedžera však vyrástol príťažlivý muž, čo ma privádzalo do šialenstva. Vedela som, že sa mu moje srdce neubráni.

Obálka knihy: Musím povedať, že obálka ma hneď po otvorení odkazu knihy zaujala. Veľmi pekný výber dvojice na obálke, aj keď som si hlavných hrdinov predstavovala inak. Takisto nemôžem vytknúť nič písmu, ktoré obálku skvele dopĺňa. Aj keď je originálna obálka proste geniálna, tejto našej dávam tiež 5/5 bodov.

Ako som sa ku knihe dostala?: Kniha v originálnom jazyku vyšla v roku 2014. Meno autorky mi hneď niečo hovorilo a takisto aj originálna obálka, takže som ju asi niekedy zahliadla, možno niekde čítala amatérsky preklad prvých kapitol. Dej príbehu mi však nič nehovoril a hneď ako som si prečítala anotáciu, ktorú mi Bux poslalo, tak som si povedala, že si kniha zaslúži moju pozornosť.

Čo na knihu hovorím?: V prvom rade napíšem zaujímavosť. Knihu som prečítala (dokopy) za 6 hodinovú cestu do Bratislavy a naspäť domov. Nuda vo vlaku proste robí svoje. Už to vám môže naznačiť, že kniha má príjemný štýl písania, ktorý nie je vôbec náročný na čítanie a čitateľ si pri čítaní oddýchne. Kniha je rozdelená do 2 častí a kapitoly sú pomerne dlhé.

Greta je obyčajná 17- ročná baba, ktorá žije so svojou milujúcou matkou a otčimom, s ktorým má tiež dobré vzťahy. Všetko vyzerá byť v pohode, až kým k nim nemá na niekoľko mesiacov prísť Randyho syn z prvého manželstva... jej nevlastný brat. Ich prvé stretnutie nedopadne najlepšie, keďže z Eleca sa vykľuje arogantný potetovaný kretén, ktorý ju štve vždy, keď otvorí ústa. Greta má pocit, že nasledujúce mesiace budú neznesiteľné a plné doťahovania s Elecom. Chlad však medzi nimi nasledujúce týždne mizne a nájdu si k sebe cestu. Greta zisťuje, že to, čo cíti k svojmu nevlastnému bratovi je láska. Keď sa však Elec musí nečakane vrátiť domov, majú pred sebou len jednu noc, ktorá zmení ich životy. Po niekoľkých rokoch sa znovu stretávajú za nepríjemných podmienok a uvedomujú si, že aj keď sa snažili svoje pocity k sebe potlačiť, stačil jediný pohľad do očí toho druhého a znovu prepuknú city, ktoré nedokážu potlačiť.

Ako som spomínala, kniha je rozdelená na dve časti. V tej prvej majú obaja- Greta aj Elec 17 (18) rokov. Druhá časť je sedemročný skok v čase, kedy obaja dospejú a znovu sa stretnú. Keď sa na dej po prečítaní knihy pozriem, uvedomím si, že druhá časť knihy sa mi páčila oveľa viac. Nemôžem povedať, že začiatok bol zlý. No mal veľmi veľa negatív, ktoré nemôžem prehliadnuť. Neviem či je to tým, že mi to pomaly tiahne na 20, stáva sa zo mňa lenivý starec, ale viac na mňa zapôsobil dej, keď boli obaja dospelí a mali životné skúsenosti.  Dej sa mi zdal v niektorých momentoch strašne pritiahnutý za vlasy a konanie postáv sa mi nepáčilo. Tiež sa mi trochu nepáčili tie väčšie skoky v čase, ktoré sa v 280 stranovej knihe objavili viackrát. Čo som však na knihe milovala boli pasáže, ktoré boli "napísané" Elecom. Do tých som sa zamilovala asi najviac.

Milovaný nevlastný brat je príjemná oddychovka na tieto slnečné dni. Mala však veľa negatív, ktoré by som jej vytkla. Postavy boli príjemné a k nim som nemala žiadne výhrady. Neviem, či knihu odporučiť. Nie je zlá, čitateľa zaujme, no nemá to správne čaro. Keby som ju prečítala pred 3 rokmi, milovala by som ju. Dnes jej však dávam 3 sovičky.

MOJE HODNOTENIE:
MOJA CELKOVÁ REAKCIA NA KNIHU:

1 komentár:

  1. Klasická romantická YA kniha, nemám pravdu? Děkuji za upřímnost, po této knize rozhodně pátrat nebudu:).

    Knihokopka.cz

    OdpovedaťOdstrániť

Za každý komentár zo srdca ďakujem!