2. decembra 2015

Miroslava Varáčková- Len to nikomu nepovedz

Počet strán: 240 strán
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Slovart

Anotácia:
Ivo má dvadsať a život pred sebou. Mladšia sestra Eva je jeho jediná slabosť, pre ktorú bez okolkov vytiahne do boja. Sedemnásťročná Eva je bratov pravý opak. Odkedy je terčom posmechu medzi spolužiakmi, snaží sa byť neviditeľná. No s jazvou na tvári a stigmou rodinnej tragédie sa uniká pred spolužiakmi len ťažko. Keď nevinné žartíky prerastú v priamočiaru tyraniu, Eva nachádza jedinú radosť zo života už len pri tanci. A tam jej osud uštedrí poslednú a najtvrdšiu ranu menom láska.

Aj vo svojej jedenástej knihe dokazuje Miroslava Varáčková, že patrí medzi špičku slovenských autoriek pre tínedžerov. S nehou a porozumením píše o šikane, o pocitoch osamelosti v rozpadnutých rodinách a o priateľstvách tínedžerov, ktoré pre nich v ťažkých chvíľach znamenajú všetko.

Miroslava Varáčková patrí medzi mojich najobľúbenejších autorov. Jej príbehy sa mi vryjú do srdca, stále sa s nimi viem stotožniť, vie vybrať perfektnú tému a vykresliť skvelé postavy. Od Mirky som čítala všetky jej knihy, takže bola len otázka času, kedy si zaobstarám aj jej najnovšiu knihu Len to nikomu nepovedz. 

Priznajme si... Všetci sme sa stretli so šikanou. Buď sme ju zažili na vlastnej koži, boli sme jej svedkami v škole. alebo sa dotkla niekoho nám blízkeho. Šikana je vo svete práve veľmi rozsiahla a má veľa foriem. V dnešnej dobe najviac neubližujú päste, ale slová. Niektorí si to možno ani neuvedomujú, ale ich slová môžu niekomu ublížiť viac, ako facka. 
Páči sa mi, že autorka vybrala túto tému do jej najnovšej knihy. Šikana je v dnešnej dobe skutočne veľmi rozsiahla, veľa o nej počujeme  a bola som zvedavá, ako si s ňou hlavná hrdinka poradí. 

  Hlavnou hrdinkou príbehu je Eva, sedemnásť ročné dievča, ktorej každý deň v týždni je utrpením. Od malička nemala problém nadviazať priateľstvá, ale keď nastúpila na strednú školu, všetko sa zmenilo. Jej dni v škole jej komplikujú spolužiaci, ktorí ju šikanujú a stále si nájdu niečo, prečo do nej zapárať. Jej otec spáchal samovraždu, matka odchádza do zahraničia a jej jedinou oporou je jej ochranársky starší brat Ivo. Evu si nedokážete nezamilovať. Autorka ju fantasticky opísala, jej príbeh ma chytil za srdce a prežívala som s ňou každú chvíľu. Jej útočisko sa nachádza na tanečnom parkete, na ktorom stretne aj Tima. Chalana, ktorý v jej prebudí nepoznané city. Kniha sa zameriava hlavne na Evu, takže ostatné postavy tam boli len okrajovo, ale vôbec mi to nevadilo. Jej matku som odpísala už pri tom, keď ostávala tak dlho v zahraničí a nevedela, čo sa doma deje. Ivo bol v pohode brat, ktorý bol však v niektorých chvíľach vážne ochranársky. Čo do príbehu vložilo trochu humoru bol Evin tanečný partner, s ktorým sa dopisovala cez sms-ky. 

Už od začiatku bolo jasné, že ku koncu knihy sa niečo stane. Keď sa to stalo, nedokázala som v sebe udržať tú zlosť a začala som na celý dom nadávať na jej spolužiakov. Čo sa mi trochu nepáčilo bol koniec, kde som chcela veľmi vedieť, ako sa všetko skončí s Ivom a jej spolužiačkou. Škoda, že kniha nebola o kapitolu dlhšia. 

Kniha Len to nikomu nepovedz patrí ku knihám, ktoré nesú veľké posolstvo a mal by si ich každý prečítať. Uvidíte pohľad na šikanu a vcítite sa do hlavného hrdinu. Knihu vám určite odporúčam a ja sa už len teším na ďalšiu knihu s pera tejto vynikajúcej autorky. :) Knihe dávam 4 sovičky.

MOJE HODNOTENIE:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Za každý komentár zo srdca ďakujem!