22. novembra 2017

Miroslava Varáčková: Prežila som svet

Počet strán: 220 strán
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Elist

Anotácia:
Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili. Prišla som o svoju rodinu, priateľov, susedov a vo svojich sedemnástich rokoch som ostala celkom sama. Kedysi som chodila do školy, so spolužiačkami do kina, či len tak sa flákať mestom. Dýchala som čistý vzduch a jedla čerstvé rožky. Teraz väčšinu času trávim v starej stuchnutej pivnici a deň, kedy mám plný žalúdok, môžem pokojne nazvať šťastným. Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili...

Napínavý príbeh zakázanej lásky, ktorá sa rodí v čase úpadku civilizácie. Svet je v ruinách, budúcnosť neistá, boj o život neúprosný. Podľahne Ela nádeji a túžbe milovať? Vráti jej ukrývaný vzťah do duše svetlo, alebo ju uvrhne do ešte väčšieho zúfalstva? A... prežije Ela vôbec najbližšie svitanie?Obálka knihy: Keďže ide o nové vydanie tejto knihy, obálka sa zmenila...určite k lepšiemu! Prvými vecami, ktoré sa mi na knihe páčia, sú jej rozmery a brožovaná väzba. Je preto ľahká a skvele sa mi zmestila do každej kabelky. Čo sa týka samotnej obálky, vydavateľstvo a autori spravili skvelú prácu! Obálka knihy zo seba vyžaruje to isté ako samotný príbeh. Písmo a farby ju skvele dopĺňajú. Dávam plný počet bodov- 5/5.

Ako som sa ku knihe dostala?: Miroslava Varáčková je slovenská autorka, ktorú žiadny knihomoľ nemôže prehliadnuť. Milujem jej knihy a sú asi už len dve, ktoré som od nej neprečítala (samozrejme, že to chcem čo najskôr napraviť). Túto knihu som čítala už strašne dávno v jej prvej podobe. Keď ju však prednedávnom vydavateľstvo Elist vydalo a mne sa naskytla príležitosť ju zrecentovať, neváhala som a vrhla som sa na ňu.

Čo na knihu hovorím?: Miroslava Varáčková je jedna z mojich TOP 3 najobľúbenejších slovenských spisovateliek. Milujem jej pútavé príbehy, vždy sa teším na jej novú knihu. Čo sa týka jej štýlu písania, vždy ma dokáže skvele vtiahnuť do deja knihy a potom sa od knihy neviem odtrhnúť. Tak to bolo aj pri tejto knihe.

Ela je jedna z tých, ktoré prežili. V jeden piatok v roku 2034 sa jej celý život zmenil o 180°. Mala sa stretnúť so svojou najlepšou kamarátkou, ale nakoniec sa ocitla v kryte a celé dni počúvala, ako sa jej nad hlavou mení celý život, ktorý doteraz poznala. Dva roky po smrti rodičov a brata ostala sama. Jedinou spoločníčkou jej ostala jej sučka Peggy. Každý deň sa snaží nájsť si niečo na jedenie, prežiť a...a nedať sa chytiť Čistými (geneticky úpravami nedotknutí). Tí prezvali vládu a do mesta vyslali Dohliadačov, ktorí majú chytiť každého, kto prežil. Keď v jeden deň Ela znovu riskuje život kvôli kúsku jedna, tak ju pred chytením Dohliadačmi zachráni jeden z nich. Ich cesty sa začnú preplietať a Ela zisťuje, že za maskou Dohliadača sa skrýva človek, ktorému môže veriť a otvoriť mu svoje srdce.

Prvá vec, ktorá sa mi na knihe páči je, že nie je zbytočne dlhá. Dej skvele postupuje dopredu, nenachádzajú sa v knihe miesta, ktoré sú tam zbytočne a najradšej by som ich vymazala ako pri ostatných knihách. Dej príbehu ma skutočne zaujal. Zvyčajne nečítam takýto druh kníh, ale kniha Prežila som svet ma zaujala už od prvej vety a knihu som nevedela pustiť z rúk. Taktiež sa mi páčilo, že Mirka si nevybrala len jednu cestu rozprávania príbehu, ale okrem súčastnosti nám vyrozprávala spomienky z minulosti, ktoré som si vedela živo prestavovať. Takisto nám v knihe ponúkala nielen opisy mesta a prírody, ale aj skvelé opisy postáv a ich pocity.

Zakázanú lásku v tejto knihe tvorila Ela a Alex. Ich príbeh lásky bol skvele premyslený a napísaný. Páčilo sa mi, že autorka si dávala načas a pomaly im nechystala svadbu, ako to robia autorky v iných knihách. Elu som si obľúbila už od začiatku. Bola to silná hrdinka, ktorá prežila hotové peklo, prišla o svoju rodinu, kamarátov a aj tak dokázala vydržať. Nenašla som ani jednu časť, kde mi ma štvala, ako to robia iné hrdinky. Vážne to bola príkladná postava a rada by som takých našla ešte viac.
Alex bol..ach, on bol zlatíčko. Nedal sa nemilovať. Bol ochranársky, milý, obetavý a sexy. Nič viac sa k nemu ani nedá napísať.

Jediné čo knihe vytknem je trochu zrýchlení koniec. V predposledných kapitolách sa stalo toho dosť, čo by som rada videla viac rozpísané, ale nestalo sa tak. Potom nastala posledná kapitola...bol to trochu skok dopredu v čase (asi len dní), ale aj to mi vadilo. Rada by som si prečítala, čo sa tam ešte dialo.

Prežila som svet je skvelá dystopia od vynikajúcej slovenskej autorky, ktorú každému odporúčam. Taktiež odporúčam toto vydanie knihy, lebo ako som vyššie spomínala... je ľahké a perfektne sa zmestí do každej kabelky. Knihe dávam 4 sovičky, keďže ten koniec mi veľmi nevyhovoval. Inak skvelé Mirka!!

MOJE HODNOTENIE:

MOJA CELKOVÁ REAKCIA NA KNIHU:
Za recenzný výtlačok zo srdca ďakujem Miroslave Varáčkovej aj vydavateľstvu Elist.
Vy si knihu môžete kúpiť TU.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Za každý komentár zo srdca ďakujem!